Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata

Kilka lat temu, zachęceni przez Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu, postanowiliśmy przybliżyć naszym uczniom sylwetki osób odznaczonych tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów świata”. Jesteśmy głęboko przekonani, że losy tych ludzi, którzy z narażeniem życia swojego i swojej rodziny, ratowali skazanych na zagładę Żydów, to najważniejsza lekcja do przeprowadzenia. I to nie tylko lekcja historii, ale przede wszystkim tolerancji, otwartości, wzajemnego zrozumienia i wielkiego bohaterstwa. Lekcja, która głęboko zapada w umysł i w serce.

I tak się zaczęło – najpierw udało nam się namówić i pomóc uczniom i nauczycielom z 50 szkół. Ci młodzi ludzie przez wiele miesięcy spotykali się z osobami, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Zapisy tych spotkań możecie znaleźć na naszej stronie – te niezwykłe historie, często dramatyczne, wzruszające, czasami śmieszne - zostały zebrane przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski w ramach projektu Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – sprawiedliwi wśród nas. Projekt dawno się skończył, ale wspomnienie o nim wciąż trwa – niektóre szkoły są w stałym kontakcie z poznanymi osobami, a inne, aby uczcić historię Sprawiedliwych, przyjęły za patrona Panią Irenę Sendlerową, osobę, która stała się symbolem poświęcenia i odwagi.

Nasze działania sprzed kilku lat mają swoją kontynuację. Młodzież z Polski, Niemiec i Izraela postanowiła przygotować projekt o Sprawiedliwych - obecnie szukają ich w swoich krajach – chcą ich poznać, zrozumieć, opowiedzieć o nich podczas międzynarodowych spotkań. Na naszych oczach powstaje bardzo ciekawe działanie przygotowane przez młodych ludzi z tych trzech krajów, których historia tak bardzo się ze sobą splata. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu, gdzie znajdują się relacje z ich działań, spotkań, historie Sprawiedliwych. Strona, ze względu na międzynarodowy charakter projektu, jest w wersji anglojęzycznej. Projekt pt. Righteous among us jest przygotowywany został wspólnie z Domem Anny Frank w Berlinie oraz z Youth Meeting Center Beit Ben Yehuda i Action Reconciliation Service for Peace z Izraela.

Nie wszyscy możemy osobiście spotkać Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – z myślą o tym, z inicjatywy amerykańskiej Fundacji Righteous Among Nations powstał projekt pt. Cechy, które zwyciężają przeszkody. Dzięki zaangażowaniu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce opublikowany został zestaw materiałów dla nauczycieli i uczniów, które prezentują sylwetki osób ratujących Żydów, wprowadzają w kontekst historyczny, skłaniają do głębszej refleksji - pomagają w uczeniu właściwych zachowań i postaw, pokazują, że prawdziwa walka o zachowanie ludzkiej godności nie zna i nie powinna znać żadnych ograniczeń. Na naszych stronach możecie znaleźć te materiały i dodatkowe wskazówki, jak wykorzystać je w pracy z uczniami.

Dzięki tym wszystkim działaniom, prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz naszych partnerów, zetknęliśmy się z wieloma wspaniałymi nauczycieli. Osoby te od lat z ogromny przekonaniem, zaangażowaniem i pasją, często na przekór różnym przeciwnościom, walczą z ksenofobią, rasizmem, nietolerancją, ucząc o Holokauście. Z myślą o nich i dla zachęty innych, wspólnie ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu organizujemy konkurs im. Ireny Sendlerowej. Na naszej stronie internetowej znajdują się informacje o konkursie i sylwetki laureatów.

Wiele się dzieje, aby o Sprawiedliwych pamiętać. Ale wciąż jest jeszcze dużo zrobienia - musimy nadrobić zaległy czas, kiedy o Sprawiedliwych nie mówiło się w ogóle. Zapraszamy do działania i zachęcamy aby się wzajemnie w tym wspierać. Niech ta strona internetowa stanie się miejscem wymiany informacji, opisem różnych inicjatyw i działań. Inspiracją do dalszej pracy.

 

Przeczytaj o programie: „Nagroda im. Ireny Sendlerowej