VII. Państwo demokratyczne

1 czerwca 2015 roku, w Międzynarodowym Dniu Dziecka, w sali plenarnej Sejmu RP zebrał się – już po raz 21. – Sejm Dzieci i Młodzieży. Obrady prowadzili (młodzieżowi) marszałkowie z trzech liceów, a uczestniczyli w nich – poza uczennicami i uczniami szkół ponadpodstawowych – członkowie (dorosłego) Prezydium Sejmu, Rady Ministrów, a także Rzecznik Praw Dziecka. 

Młodzi ludzie z Pilska, uczestniczący w akcji „20 lat wspólnie”, złożyli wizytę prezydentowi miasta - Zbigniewowi Kosmatce. Dowiedzieli się, jak istotnym jest działanie samej społeczności.

Co roku 1 czerwca w Warszawie zbiera się Sejm Dzieci i Młodzieży. W 2010 r. jego obrady z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej, Sejmu RP oraz organizacji pozarządowych działających w ramach inicjatywy Razem ’89 zostały poświęcone roli samorządów uczniowskich w edukacji obywatelskiej i życiu szkoły.

Przed uchwaleniem w 1997 r. nowej Konstytucji RP Centrum Edukacji Obywatelskiej realizowało projekt „Debaty konstytucyjne”. Uczniowie z kilkuset szkół ponadpodstawowych z całej Polski prowadzili w szkołach debaty pt. „Jakie prawa powinny się znaleźć w konstytucji?”. 

Uczniowie Gimnazjum nr 6 im. W. Korfantego w Rudzie Śląskiej zrealizowali projekt dotyczący świata polityki, by stać się bardziej świadomymi obywatelami i wyborcami. Zaczęli od zebrania informacji na temat funkcjonowania demokratycznych instytucji w różnych państwach.