WYBIERZ ĆWICZENIE  FUNDACJA CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ  STOWARZYSZENIE DLA CIEBIE  ROZEJRZYJ SIĘ WOKÓŁ... POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE – MOŻESZ I TY! 


FUNDACJA CENTRUM EDUKACJI OBYWATELSKIEJ

Przeczytaj poniższy tekst i przedstaw w punktach działalność Centrum Edukacji Obywatelskiej. Uwzględnij następujące elementy:

  • historia
  • główne obszary działalności
  • wybrane przykłady
  • sukcesy i problemy.


O fundacji

Jesteśmy największą w Polsce edukacyjną organizacją pożytku publicznego. Przyświeca nam myśl, że doświadczenie, które wynosi się ze szkoły, ma wpływ na jakość życia. Dzięki mądrej edukacji młodzi ludzie mogą przygotować się do tego, by radzić sobie z wyzwaniami współczesnego świata.

Proponujemy nauczycielom i dyrektorom nowe metody nauczania. Pomagamy także podejmować z uczniami i uczennicami ważne społecznie tematy. Nasze rozwiązania opieramy na ponad 30-letnim doświadczeniu, wiedzy eksperckiej i współpracy z praktykami.

Ze wsparcia naszego zepołu korzysta rocznie około 40 tysięcy nauczycieli oraz dyrektorów z prawie 10 000 szkół z całej Polski. Prowadzimy akredytowaną placówkę doskonalenia nauczycieli oraz wydawnictwo.

Dzięki zmianom, do których ispirujemy, szkoły uczą  skuteczniej, a młodzi ludzie angażują się w swoją edukację i lepiej radzą sobie z wywaniami współczesnego świata.

Misja
Wspieramy wszystkich uczniów i uczennice w zdobywaniu wartościowych doświadczeń szkolnych. Współdziałamy z nauczycielkami i nauczycielami, dyrekcjami oraz dziećmi i młodzieżą, bo edukacja potrzebuje zmian.

Zalezy nam, aby w szkołach panowały relacje oparte na wzajemnym szacunku i partnerstwie, a dorośli dostrzegali oraz deoceniali naturalną chęć uczenia się młodych ludzi.

Dzięki naszym programom szkoła staje się miejscem wspólnej nauki, pokazuje moc obywatelskiego działania i solidarności. Pomaga młoym ludziom w szukaniu własnej drogi życiowej, rozwijaniu pasji, otwartości i odpowiedzialności za świat, w któryn żyjemy.

Więcej informacji o CEO i aktualnych programach


STOWARZYSZENIE DLA CIEBIE

rys. Julian Bohdanowicz

Wyszukaj w internecie informację, czy jako niepełnoletni możesz zostać członkiem  jakiegoś stowarzyszenia. Wybierz jedno, do którego byś chciał należeć i sprawdź, czy jego statut to dopuszcza, a jeśli tak, to pod jakimi warunkami.

W Polsce istnieją stowarzyszenia zwykłe (do ich utworzenia wystarczy grupa trzech osób, jednak takie stowarzyszenia nie mogą prowadzić działalności gospodarczej, to znaczy, że nie wolno im przyjmować darowizn czy dotacji ani zawierać żadnych umów; mogą utrzymywać się jedynie ze składek członkowskich) i rejestrowane (mają większe możliwości działania, ale do ich utworzenia potrzeba grupy składającej się z co najmniej 7 obywateli).
Założyciele stowarzyszenia rejestrowanego muszą sporządzić statut, który określa między innymi:

  • nazwę stowarzyszenia i teren jego działania,
  • cele i sposoby ich realizacji,
  • sposób nabywania i utraty członkostwa,
  • prawa i obowiązki członków,
  • zasady finansowania działalności,
  • zasady wyboru i kompetencje władz.

Najwyższą władzą stowarzyszenia jest zawsze walne zgromadzenie członków – w przypadku dużych stowarzyszeń może być ona sprawowana za pośrednictwem delegatów. Rejestracji stowarzyszeń, po akceptacji statutu i stwierdzeniu zgodności celów z prawem, dokonuje sąd.


ROZEJRZYJ SIĘ WOKÓŁ…

... i znajdź w swoim najbliższym otoczeniu (miejscowości, powiecie) trzy stowarzyszenia lub fundacje. Dowiedz się o nich jak najwięcej – czym się zajmują, ilu liczą członków, jak działają. Na początek poznaj Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy...

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest organizacją pożytku publicznego, co oznacza że realizuje cel służący dobru publicznemu i przestrzega zasad jawności finansów. 

Celem Fundacji jest działalność w zakresie ochrony zdrowia – ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci – oraz działanie na rzecz poprawy stanu ich zdrowia, jak również działanie na rzecz promocji zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

Cel ten fundacja realizuje poprzez zbiórki publiczne, zakup sprzętu na oddziały medyczne szpitali w całej Polsce, a także przez prowadzenie sześciu ogólnopolskich programów medycznych,  m.in. Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki Onkologicznej Dzieci i Programu Powszechnego Przesiewowych Badań Słuchu u Noworodków, i jednego programu edukacyjnego – Ratujemy i Uczymy Ratować (nauka pierwszej pomocy w szkołach podstawowych). 

Fundacja, jak pozostałe tego typu organizacje, ma szczególny przywilej – każdy obywatel może przekazać jej 1% swojego podatku, by wesprzeć jej działanie.

Jednak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jest najbardziej znana ze styczniowej publicznej zbiórki pieniędzy, zwanej Finałem WOŚP. Co roku uczestniczą w niej tysiące wolontariuszy i miliony Polaków, by wspólnie zbierać pieniądze na konkretny, ważny cel. Poza tym jest też organizatorką największego otwartego europejskiego festiwalu muzycznego Pol'and'Rock Festival (wcześniej Woodstock).

Więcej o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy 


Warto zobaczyć, warto przeczytać


POLACY POMAGAJĄ UKRAINIE – MOŻESZ I TY!

Coraz więcej polskich organizacji pozarządowych niesie pomoc humanitarną mieszkańcom Ukrainy. Są wśród nich między innymi:

Więcej informacji znajdziecie na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pomagamukrainie.gov.pl

Spróbujcie dowiedzieć się więcej o działalności jednej z takich organizacji. Zebrane informacje przedstawcie na forum klasy. A może sami spróbujcie włączyć się w działania na rzecz Ukrainy? Możecie na przykład:

  • przeprowadzić w szkole zbiórkę lub aukcję, a pozyskane środki przeznaczyć na wsparcie działań jednej z organizacji pomocowych;
  • zorganizować spotkanie w szkolnej bibliotece lub ośrodku kultury na temat sytuacji obywateli Ukrainy;
  • powiesić na tablicy na korytarzu lub w klasie lub zamieść na stronie internetowej szkoły ukraińską flagę, rysunek lub plakat propagujący pomoc humanitarną. Czasem nie potrzeba wiele, by komuś pomóc i okazać swoją solidarność. 

 Warto przeczytać na blogu CEO:

 
Kategoria lekcji: