Samorząd Uczniowski

26 kwietnia 2010 r. w Gimnazjum w Żelechowie uczniowie debatowali o tym, jak uczynić wybory do samorządu świętem demokracji.

Zaczęto od kampanii wyborczej, która ożywi pozornie szare życie uczniów naszego gimnazjum. Plakaty, ulotki, dyskusje, walka o każdy głos absorbowały uwagę wszystkich uczniów, którzy powinni poczuć, że cała społeczność tworzy samorząd.

Szkolna Komisja Wyborcza ma za zadanie zadbać o wszelkie szczegóły by wybory odbyły się zgodnie z prawem i czterema podstawowymi zasadami. Są bezpośrednie – byśmy mogli poczuć powagę chwili, tajne, by wybór był obiektywny, równe – byśmy uwierzyli, że mamy takie same prawa, powszechne, bo stanowimy jedność i każdy powinien z pełną świadomością podjąć tę ważną decyzję.

Jak zauważyli prelegenci, lokal wyborczy powinien zostać uroczyście otwarty przez dyrekcję szkoły. Po oddaniu głosów przez wszystkich uczniów zaczynamy świętować – radość ogarnia serca głosujących, z niecierpliwością oczekujemy wyników. Podekscytowani uczniowie odczuwają w jak ważnym wydarzeniu uczestniczą, jak sami tworzą historię szkoły. Wierzą w moc władzy uczniowskiej.

 

Wykorzystano relację Macieja Włodarczyka z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Żelechowie.

Wybierz kategorie: