Świętujmy wspólnie w naszych szkołach i miejscowościach patriotyczne rocznice, z których jesteśmy dumni. Oto nasze propozycje na biało-czerwoną majówkę z Konstytucją RP, Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 maja.

Idąc ulicą miasta co krok spotykamy kolorowe graffiti. Napisane kredą lub namalowane farbą na ścianach domów, przyciągają nasz wzrok. Czym są – przejawem wandalizmu czy obliczem subkultury? Jaką rolę pełnią w naszym wizualnym stuleciu? Ryszard Kapuściński przyrównał je do „graficznego krzyku” młodych ludzi.

Mowa nienawiści jest wszechobecna. Jest na ulicach polskich miast, w urzędach, szkołach, a nawet domach… Wystarczy włączyć telewizor, wejść na forum internetowe, przeczytać komentarze pod artykułami w internetowych wydaniach gazet czy napisy na murach budynków. Jak mamy reagować na mowę nienawiści, gdy się juz z nią zetkniemy? Jak z nią walczyć? Polecamy materiały edukacyjne opracowane w dwóch programach CEO: „Nienawiść. Jestem przeciw!” oraz „Szkoła Tolerancji”.

Uczniowie niechętnie sięgają po gazetę codzienną czy tygodnik, by odrobić pracę domową z wiedzy o społeczeństwie. Przyczyny tego zjawiska są różne. Czytanie dłuższych artykułów prasowych sprawia im trudności.

Publikacja Temat: Europa to efekt konkursu zorganizowanego w 2017 r. przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z siecią informacyjną ekspertów Team Europe z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich. Zawiera 16 scenariuszy wraz z materiałami pomocniczymi do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych.

Co właściwie edukacja ma wspólnego z wolontariatem? Czemu szkoła ma się do tego mieszać? I czy przypadkiem nie jest tak, że wolontariat odciąga od prawdziwej nauki, bo zajmuje sporo czasu i nie przekłada się na szkolne osiągnięcia. Polecamy artykuł autorstwa Alicji Pacewicz.

W drugiej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych i  Wielkiej Brytanii kobiety utworzyły ruch, który dążył do przyznania im praw wyborczych. Od angielskiego słowa suffrage (głosowanie, prawo głosu), nazwano go ruchem sufrażystek. Zobacz film na YouToube i poznaj najsłynniejsze sufrażystki. 

10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten miał ogromne znaczenie, gdyż  znalazł się w nim pierwszy, powszechnie akceptowany przez społeczność międzynarodową katalog uprawnień jednostki. Dlatego dzień ten jest obchodzony na całym świecie jako Dzień Praw Człowieka. Zobacz materiał opracowany z tej okazji, a potem rozwiąż QUIZ ONLINE.

Bywają rocznice życia i rocznice śmierci, początku albo końca, chwały lub klęski. Ta jednak, którą obchodzimy 11 listopada, ma odmienny charakter. Inne szczęśliwsze narody nie świętują setnej  rocznicy swej niepodległości...

„Plac Saski. Plac piękny, ozdobiony śliczną amfiladą, wsparty o wielką głębię zieleni ogrodu. Plac pamiętny w Polsce na wieki, tu bowiem spoczywa nasz Nieznany Żołnierz". Tak o Grobie Nieznanego Żołnierza w latach 20. ubiegłego wieku pisał Juliusz Kaden-Bandrowski. Przypominamy historię tego niezwykłego miejsca w stolicy w przede dniu 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 

Strony