W demokracji przedstawicielskiej udział w wyborach to jedno z podstawowych praw i obowiązków obywatelskich. Na lekcji uczniowie dowiadują się, na czym polega bierne i czynne prawo wyborcze, oraz poznają procedurę głosowania w wyborach powszechnych. Zastanawiają się także, dlaczego tak wielu Polaków nie uczestniczy w wyborach i w jaki sposób można próbować zwiększyć frekwencję wyborczą.

Świętujmy wspólnie w naszych szkołach i miejscowościach patriotyczne rocznice, z których jesteśmy dumni. Oto nasze propozycje na biało-czerwoną majówkę z Konstytucją RP, Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 maja.

Idąc ulicą miasta co krok spotykamy kolorowe graffiti. Napisane kredą lub namalowane farbą na ścianach domów, przyciągają nasz wzrok. Czym są – przejawem wandalizmu czy obliczem subkultury? Jaką rolę pełnią w naszym wizualnym stuleciu? Ryszard Kapuściński przyrównał je do „graficznego krzyku” młodych ludzi.

Mowa nienawiści jest wszechobecna. Jest na ulicach polskich miast, w urzędach, szkołach, a nawet domach… Wystarczy włączyć telewizor, wejść na forum internetowe, przeczytać komentarze pod artykułami w internetowych wydaniach gazet czy napisy na murach budynków. Jak mamy reagować na mowę nienawiści, gdy się juz z nią zetkniemy? Jak z nią walczyć? Polecamy materiały edukacyjne opracowane w dwóch programach CEO: „Nienawiść. Jestem przeciw!” oraz „Szkoła Tolerancji”.

Uczniowie niechętnie sięgają po gazetę codzienną czy tygodnik, by odrobić pracę domową z wiedzy o społeczeństwie. Przyczyny tego zjawiska są różne. Czytanie dłuższych artykułów prasowych sprawia im trudności.

Publikacja Temat: Europa to efekt konkursu zorganizowanego w 2017 r. przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, we współpracy z siecią informacyjną ekspertów Team Europe z okazji 60. rocznicy podpisania traktatów rzymskich. Zawiera 16 scenariuszy wraz z materiałami pomocniczymi do wykorzystania podczas zajęć lekcyjnych.

Co właściwie edukacja ma wspólnego z wolontariatem? Czemu szkoła ma się do tego mieszać? I czy przypadkiem nie jest tak, że wolontariat odciąga od prawdziwej nauki, bo zajmuje sporo czasu i nie przekłada się na szkolne osiągnięcia. Polecamy artykuł autorstwa Alicji Pacewicz.

W drugiej połowie XIX wieku w Stanach Zjednoczonych i  Wielkiej Brytanii kobiety utworzyły ruch, który dążył do przyznania im praw wyborczych. Od angielskiego słowa suffrage (głosowanie, prawo głosu), nazwano go ruchem sufrażystek. Zobacz film na YouToube i poznaj najsłynniejsze sufrażystki. 

10 grudnia 1948 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Dokument ten miał ogromne znaczenie, gdyż  znalazł się w nim pierwszy, powszechnie akceptowany przez społeczność międzynarodową katalog uprawnień jednostki. Dlatego dzień ten jest obchodzony na całym świecie jako Dzień Praw Człowieka. Zobacz materiał opracowany z tej okazji, a potem rozwiąż QUIZ ONLINE.

Bywają rocznice życia i rocznice śmierci, początku albo końca, chwały lub klęski. Ta jednak, którą obchodzimy 11 listopada, ma odmienny charakter. Inne szczęśliwsze narody nie świętują setnej  rocznicy swej niepodległości...

Strony