Pakiet edukacyjny, wydany przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego z okazji 30. rocznicy pierwszych wolnych wyborów samorządowych. Zawiera sześć scenariuszy lekcji, które dotyczą praktycznego wymiaru samorządności terytorialnej oraz roli samorządu w systemie edukacji, ochrony środowiska czy planowaniu przestrzeni. Oddzielny scenariusz poświęcony został partycypacji społecznej. Z pakietu można korzystać nieodpłatnie.

W imieniu Centrum Edukacji Obywatelskiej zapraszamy do prowadzenia w szkole edukacji o polityce. Rozumiemy ją tutaj jako część edukacji obywatelskiej, która ułatwia młodemu człowiekowi zrozumienie polityki i wyrobienie sobie własnego zdania na istotne kwestie dotyczące życia publicznego.

A gdyby tak spróbować nie dzielić nauki w szkole na język polski, angielski czy wiedzę o społeczeństwie? Gdyby zacząć przybliżać uczniom na tych przedmiotach wzajemne powiązania, pojęcia, zagadnienia i zjawiska, na przykład z edukacji globalnej? Polecamy scenariusze lekcji opracowane w ramach programu CEO „W świat z klasą”, które z powodzeniem można wykorzystywać zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej. 

Dobra i praktyczna edukacja prawna to niezbędny warunek odpowiedzialnej aktywności obywateli na poziomie lokalnym, krajowym i europejskim. Jeśli obywatele nie potrafią korzystać z prawa i nie rozumieją zasad, według których działają instytucje publiczne, pozostają bezradni i bierni wobec otaczającej ich rzeczywistości. Polecamy wszystkim poradnik edukacji prawnej.

12 września 2019 r. minęła 30 rocznica zaprzysiężenia rządu Tadeusza Mazowieckiego. Od tamtego czasu nasze życie się zmieniło. Jest to efekt naszej wspólnej wytężonej pracy. Co zdołaliśmy dokonać przez ten czas? Przedstawiamy materiał informacyjny opracowany w ramach Inicjatywy 30. ROK WOLNOŚCI.

W demokracji przedstawicielskiej udział w wyborach to jedno z podstawowych praw i obowiązków obywatelskich. Na lekcji uczniowie dowiadują się, na czym polega bierne i czynne prawo wyborcze, oraz poznają procedurę głosowania w wyborach powszechnych. Zastanawiają się także, dlaczego tak wielu Polaków nie uczestniczy w wyborach i w jaki sposób można próbować zwiększyć frekwencję wyborczą.

Świętujmy wspólnie w naszych szkołach i miejscowościach patriotyczne rocznice, z których jesteśmy dumni. Oto nasze propozycje na biało-czerwoną majówkę z Konstytucją RP, Dzień Flagi RP i Święto Konstytucji 3 maja.

Idąc ulicą miasta co krok spotykamy kolorowe graffiti. Napisane kredą lub namalowane farbą na ścianach domów, przyciągają nasz wzrok. Czym są – przejawem wandalizmu czy obliczem subkultury? Jaką rolę pełnią w naszym wizualnym stuleciu? Ryszard Kapuściński przyrównał je do „graficznego krzyku” młodych ludzi.

Mowa nienawiści jest wszechobecna. Jest na ulicach polskich miast, w urzędach, szkołach, a nawet domach… Wystarczy włączyć telewizor, wejść na forum internetowe, przeczytać komentarze pod artykułami w internetowych wydaniach gazet czy napisy na murach budynków. Jak mamy reagować na mowę nienawiści, gdy się juz z nią zetkniemy? Jak z nią walczyć? Polecamy materiały edukacyjne opracowane w dwóch programach CEO: „Nienawiść. Jestem przeciw!” oraz „Szkoła Tolerancji”.

Uczniowie niechętnie sięgają po gazetę codzienną czy tygodnik, by odrobić pracę domową z wiedzy o społeczeństwie. Przyczyny tego zjawiska są różne. Czytanie dłuższych artykułów prasowych sprawia im trudności.

Strony