Aktywista

Gimnazjaliści uczestniczący w programie @ktywista zajęli się problemem braku ścieżek rowerowych. Działania zaczęli od przeprowadzenia ankiety. Znaczna większość ankietowanych mieszkańców gminy odpowiadała, że ścieżki rowerowe są potrzebne.

Zdaniem uczniów, ich gmina jest bardzo atrakcyjna pod względem turystycznym. Może nie ma tu zbyt wielu zabytków, ale za to są bardzo malownicze tereny, idealnie nadające się do tras rowerowych. Zaczęliśmy zastanawiać się, gdzie jeszcze możemy szukać pomocy, aby spełnić nasze zadanie.

Okazało się, że Komisja Transportu Parlamentu Europejskiego przeznaczyła 300 tys. euro z przyszłorocznego budżetu UE na dofinansowanie unijnych ścieżek rowerowych! Uczniowie zwrócili się do Unii Europejskiej z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Promocją roweru jako zdrowego i ekologicznego środka transportu zajęli się również uczniowie gimnazjum w Zalasewie. Zbadali, iż w ubiegłych latach PE przeznaczył ponad 300 tys. euro na budowę ścieżek, zwłaszcza szlaku EuroVelo i „Żelaznej Kurtyny”, który przebiega przez 20 państw, w tym Polskę. W 2009 r. Komisja Europejska promowała jazdę na rowerze jako zdrową formę transportu. Przykład Słowacji pokazał, jak opłacalne jest inwestowanie w ścieżki rowerowe. Z funduszów UE zbudowano na Słowacji 108 km ścieżek rowerowych łączących Słowację z Austrią i Węgrami („Szlak rowerowy bez granic”), przyczyniając się do rozwoju międzyregionalnych kontaktów i ekoturystyki.

Relacja wykorzystuje artykuł Anny Pastusiak z Gimnazjum w Zalasewie i relację uczniów z Kątów Wrocławskich na Edutubie.