WYBIERZ ĆWICZENIE RODZINNA MAPA JAKA JEST TWOJA RODZINA?
Wynotuj na kartce członków swojej małej i dużej rodziny, a następnie sporządź mapę (wzór do pobrania w PDF-ie). W jej centrum umieść domek z imionami osób z najbliższej rodziny, w dalej położonych domkach rozlokuj swoich bliższych i dalszych krewnych (oraz powinowatych). Wpisz nazwy miejscowości (krajów), w których mieszkają.
Zaznacz kolorami lub symbolami, jak częste i bliskie są twoje kontakty z nimi (np. linią ciągłą drogę do domu babci, z którą jesteś bardzo związany, a przerywaną – do wujostwa, których prawie nie znasz). Możesz pokazać swoją mapę rodzicom i wspólnie z nimi ją uzupełnić.
Zdaniem socjologów rodzina ulega ciągłym przemianom. Miejsce dawnej rodziny wielopokoleniowej zajęły dzisiaj:
- rodzina mała, zwana też nuklearną, którą tworzą jedynie rodzice i dzieci. Rodziny małe mogą być pełne lub niepełne (np. samotny rodzic z własnym lub adoptowanym dzieckiem, bezdzietne małżeństwo lub partnerzy);
- rodzina rozszerzona, spotykana najczęściej na wsi, składa się zazwyczaj z trzech spokrewnionych ze sobą pokoleń. Czasem wchodzą do niej też krewni z linii bocznej: wujowie, ciotki, czy kuzyni;
- rodzina patchworkowa, zwana też zrekonstruowaną lub wielorodzinną, która powstaje w wyniku ponownego zakładania rodzin przez jednego lub oboje rodziców po rozwodzie. Rodzina taka składa się z dwójki partnerów posiadających dzieci ze swoich poprzednich związków, często też posiadających dziecko z nowego związku.
A jaka jest twoja rodzina? Kto ją tworzy i do jakiej kategorii byś ją przypisał/przypisała? Czy znasz przykłady z dalszej części rodziny lub sąsiedztwa, które są ilustracją pozostałych rodzajów?