Program KOSS
organizowany jest przez:
Przewodnik obywatelski - program nauczania
Przewodnik obywatelski. Program nauczania wiedzy o społeczeństwie
w liceum i technikum - zakres podstawowy
Opracowanie: Alicja Pacewicz
Wyd. 1, s. 48, opr. miękka, 17,6x25,0 cm, ISBN: 978-83-66150-36-2
Do pobrania w formacie PDF
Program przeznaczony jest do nauczania wiedzy o społeczeństwie w zakresie kształcenia podstawowego w czteroletnim liceum ogólnokształcącym i pięcioletnim technikum. Może być realizowany w wymiarze jednej godziny tygodniowo przez dwa lata. Został opracowany zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz szkoły branżowej II stopnia zawartą w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 stycznia 2018 r. (Dz.U. 2018 poz. 467).
Mamy nadzieję, że nasz program stanie się dla młodych ludzi prawdziwym przewodnikiem, który ich nauczy, jak poruszać się w demokratycznym państwie prawnym. Nie wystarczy wiedzieć, jak działać i co robić, jeśli nie wiemy, dlaczego należy to robić. Właśnie wychowawczy aspekt programu jest szczególnie istotny – należy kreować i rozwijać takie nastawienia moralne i życiowe, w których aktywność obywatelska i prospołeczna jest pozytywnie wartościowana i stanowi realną przeciwwagę dla indywidualizmu i pustego konsumpcjonizmu.
Co wyróżnia nasz program edukacji obywatelskiej od innych? Budowanie w młodych ludziach wiedzy i umiejętności, w tym:
- zaangażowania – przekonania, jak ważne jest aktywne, systematyczne i krytyczne uczestnictwo w życiu publicznym – w szkole, społeczności lokalnej, swojego regionu, ale także w wymiarze krajowym, europejskim i globalnym;
- odpowiedzialności – wyposażanie w wiedzę i umiejętności potrzebne, aby udział w życiu publicznym był konstruktywny – uczniowie muszą być zdolni do zrozumienia toczonych sporów politycznych i publicystycznych, do samodzielnej ich oceny i formułowania własnej opinii w ważnych sprawach publicznych;
- współpracy i sprawczości – rozwijanie umiejętności ważnych w życiu publicznym: rozpoznawania problemów, zdobywania informacji, wyrażania swojej opinii, dyskutowania, współdziałania z innymi, samoorganizacji, realizacji różnego rodzaju przedsięwzięć obywatelskich, wywierania wpływu na decyzje władz różnych szczebli;
- szacunku dla innych i prawa – umożliwianie uzyskania wiedzy na temat wolności i praw jednostki, sposobów korzystania z nich oraz procedur ich ochrony; wyposażanie w praktyczną wiedzę prawną oraz umiejętności korzystania na co dzień z podstawowych procedur prawnych;
- sprawiedliwości społecznej – rozwijanie świadomości różnic społecznych, ekonomicznych i kulturowych oraz ich konsekwencji dla życia publicznego; wspieranie osób potrzebujących oraz budowanie komunikacji międzykulturowej.
Informacje dodatkowe
Program nauczania Przewodnik obywatelski powstał na podstawie Przewodnika młodego obywatela. Edukacja prawna i obywatelska, którego autorami byli: Grażyna Czertwertyńska, Tomasz Merta, Alicja Pacewicz, Jacek Strzemieczny, Artur Wołek.
Program jest również pod wieloma względami kontynuacją programu do szkoły podstawowej KOSS (Kształcenie obywatelskie w szkole samorządowej), który funkcjonuje w polskich szkołach nieprzerwanie od blisko 30 lat i cieszy się uznaniem nauczycieli i uczniów.
Programowi nauczania towarzyszy podręcznik, Przewodnik obywatelski. Wiedza o społeczeństwie w liceum i technikum – zakres podstawowy. Część 1 i 2. Część pierwsza została wpisana do wykazu podręczników w 2019 roku (nr dopuszczenia: 1031/1/2019), a część druga w 2020 roku (nr dopuszczenia: 1031/2/2020).