Program KOSS
organizowany jest przez:
Zmiany, zmiany
Za chwilę rozpocznie się nowy rok szkolny. Na pewno już wiecie, że będziecie uczyć w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych według odchudzonej podstawy programowej. Dobra wiadomość jest taka, że nie musicie wcale wymieniać naszych podręczników. Zobaczcie, jakie zmiany w edukacji mamy już za sobą, a jakie są dopiero przed nami. Prace nad głęboką reformą edukacji już ruszyły.
1. Prace domowe
Od 1 kwietnia 2024 r. pisemne prace domowe są nieobowiązkowe i nie można ich oceniać stopniem. Nauczyciel/nauczycielka sprawdza pracę domową i przekazuje uczniowi/uczennicy informację zwrotną na jej temat.
2. Odchudzona podstawa programowa
Od 1 września 2024 r. w szkołach podstawowych (klasy 4–8) i ponadpodstawowych przejściowo ma obowiązywać odchudzona podstawa programowa.
W podstawie programowej przedmiotu wiedza o społeczeństwie w szkole podstawowej usunięto:
- te wymagania lub ich fragmenty, które były pokrewne wymaganiom pojawiającymi się w podstawach programowych języka polskiego czy podstaw przedsiębiorczości;
- część wymagań, które zajmowały dotychczas bardzo dużo czasu, a realizowane inaczej byłyby traktowane powierzchownie;
- część wymagań lub ich fragmentów, które odznaczały się dużą szczegółowością;
- część wymagań, które wcześniej już zostały wycofane z listy wymagań egzaminacyjnych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Zmiany w podstawie programowej zostały przygotowane tak, aby nie trzeba było wymieniać podręczników. Więcej o wymaganiach na lekcjach KOSS
Od nowego roku szkolnego zmienią się też wymagania egzaminacyjne. CKE opublikowała nowe informatory o egzaminie ósmoklasisty i maturalnym. Egzamin ósmoklasisty odbędzie się w dniach 13-15 maja 2025 r., a egzaminy maturalne potrwają od 5 do 24 maja 2025 r.
Rozpocznie się wygaszanie przedmiotu historia i teraźniejszość w szkołach ponadpodstawowych.
3. Edukacja obywatelska
Od 1 września 2025 r. do szkół ponadpodstawowych ma wejść nowy przedmiot, edukacja obywatelska, która zastąpi historię i teraźniejszość.
4. Nowa reforma edukacji
Ministerstwo edukacji planuje wprowadzać reformę edukacji stopniowo. Od 1 września 2026 w klasach 1, 4 i 7 szkoły podstawowej obowiązywać będą zupełnie nowe podstawy programowe, a od 1 września 2028 roku w 1 klasie szkoły ponadpodstawowej. To oznacza, że wiosną 2028 r. po raz pierwszy zostanie przeprowadzony na nowych zasadach egzamin ósmoklasisty, a wiosną 2032 – egzamin maturalny.
Zobacz powiększenie schematu |