II. W rodzinie i w szkole

Samorząd uczniowski Gimnazjum w Nowogrodźcu zorganizował akcję charytatywną „Dar serca” na rzecz chorej koleżanki. To nie tylko przykład działania na rzecz innych, ale także projekt, w który udało się włączyć kilka instytucji i dużą część społeczności lokalnej.

26 kwietnia 2010 r. w Gimnazjum w Żelechowie uczniowie debatowali o tym, jak uczynić wybory do samorządu świętem demokracji. Zaczęto od kampanii wyborczej, która ożywi pozornie szare życie uczniów naszego gimnazjum. 

Członkowie samorządu uczniowskiego w Zespole Szkół Elektrycznych w Opolu wiedzą, że demokracja w szkole jest potrzebna. Wiedzą też, jak angażować wszystkich uczniów swojej szkoły w działalność Samorządu Uczniowskiego.

Uczniowie i uczennice z Gimnazjum im. Bohaterów Powstania Warszawskiego w Ożarowie Mazowieckim przygotowali happenig pt. „Mur stereotypów”. Pracę rozpoczęli od burzy mózgów „co to jest stereotyp”...

W Szkole Podstawowej nr 6 w Kwidzynie ruszył Bank Umiejętności - projekt, w którym uczniowie dzielą się tym, co potrafią, ze swoimi kolegami. Raz w tygodniu uczniowie klas piątych spotykają się z młodszymi, przekazując im swą wiedzę.