Patrz i zmieniaj

Uczniowie z I Liceum Ogólnokształcącego im. Karola Miarki w Żorach zainspirowani filmami prezentowanymi w ramach projektu „Patrz i zmieniaj” zaczęli prężnie działać i zmieniać otaczający ich świat. Zrealizowali w swoim środowisku lokalnym kilka projektów, m. in. projekt „Precz z nietolerancją”.

Film o żydowsko-arabskiej szkole zainspirował uczniów do dyskusji o tolerancji i zmotywował do działania. Uczniowie zaczęli rozmowę na ten temat na szkolnym forum internetowym  i postanowili przejść od słów do czynów i zamalować rasistowskie graffiti pojawiające się często na murach ich miasta. Dla swojej akcji wybrali najbardziej wymagający interwencji obszar i skonsultowali swoje zamiary z dzielnicową spółdzielnią mieszkaniową, której przedstawili ideę swojego działania. Następnie, przy wsparciu finansowym szkoły, zakupili farbę i samodzielnie przystąpili do działania, zamalowując cokoły bloków.

Jak opowiada jeden z uczniów zaangażowanych w akcję: Filmy, skłaniają do refleksji, pozwalają dostrzec problemy świata, w którym żyjemy, które tak naprawdę dotyczą nas wszystkich (…) Sprawiają, że palimy się do działania i chcemy zmieniać świat, rozpoczynając od swojego najbliższego otoczenia, na przykład zamalowując obraźliwe napisy.

 

Tekst opracowany na podstawie relacji nadesłanej przez Agatę Masełko, uczennicę z I LO im. Karola Miarki w Żorach oraz sprawozdania nadesłanego przez panią Małgorzatę Klemens.