IV. Prawa człowieka, twoje prawa

W ostatnim tygodniu września, kiedy obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Głuchych, grupa kilkunastu licealistów z Zespołu Szkół w Górze wzięła udział w trzydniowym projekcie promującym kulturę głuchych. Pod okiem nauczycielki osoby słyszące uczyły się od kolegów znaków migowych, by móc sprawniej porozumiewać się ze sobą.

Uczestnikami projektu pod hasłem „Poznaj swoje prawa z rzecznikiem praw obywatelskich” byli m.in. uczniowie Gimnazjum w Strachówce. Wizytę w biurze RPO zaczęli od prześledzenia drogi, jaką musi przebyć każdy wniosek kierowany przez obywatela do rzecznika. 

Od września 2008 r. w szkole w Lesznie działa grupa Amnesty International. Pierwszą ważną akcją grupy, jeszcze w październiku, był happening przeciwko karze śmierci, w czasie którego zbieraliśmy podpisy pod petycją w obronie Delary Darabi, kobiety z Iranu skazanej za kradzież na karę śmierci. 

Uczniowie z Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy postanowili przedstawić swoim rówieśnikom problem łamania praw dziecka w Indiach. Po wspólnym obejrzeniu filmu Zany Birski, Rossa Kauffmana zorganizowali warsztaty dla swoich koleżanek i kolegów.