Program KOSS
organizowany jest przez:
Sprawiedliwi wśród Narodów Świata
Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata |
Kilka lat temu, zachęceni przez Stowarzyszenie Dzieci Holokaustu, postanowiliśmy przybliżyć naszym uczniom sylwetki osób odznaczonych tytułem „Sprawiedliwy wśród Narodów świata”. Jesteśmy głęboko przekonani, że losy tych ludzi, którzy z narażeniem życia swojego i swojej rodziny, ratowali skazanych na zagładę Żydów, to najważniejsza lekcja do przeprowadzenia. I to nie tylko lekcja historii, ale przede wszystkim tolerancji, otwartości, wzajemnego zrozumienia i wielkiego bohaterstwa. Lekcja, która głęboko zapada w umysł i w serce.
I tak się zaczęło – najpierw udało nam się namówić i pomóc uczniom i nauczycielom z 50 szkół. Ci młodzi ludzie przez wiele miesięcy spotykali się z osobami, którzy ratowali Żydów podczas II wojny światowej. Zapisy tych spotkań możecie znaleźć na naszej stronie – te niezwykłe historie, często dramatyczne, wzruszające, czasami śmieszne - zostały zebrane przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z całej Polski w ramach projektu Sprawiedliwi wśród Narodów Świata – sprawiedliwi wśród nas. Projekt dawno się skończył, ale wspomnienie o nim wciąż trwa – niektóre szkoły są w stałym kontakcie z poznanymi osobami, a inne, aby uczcić historię Sprawiedliwych, przyjęły za patrona Panią Irenę Sendlerową, osobę, która stała się symbolem poświęcenia i odwagi.
Nasze działania sprzed kilku lat mają swoją kontynuację. Młodzież z Polski, Niemiec i Izraela postanowiła przygotować projekt o Sprawiedliwych - obecnie szukają ich w swoich krajach – chcą ich poznać, zrozumieć, opowiedzieć o nich podczas międzynarodowych spotkań. Na naszych oczach powstaje bardzo ciekawe działanie przygotowane przez młodych ludzi z tych trzech krajów, których historia tak bardzo się ze sobą splata. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej projektu, gdzie znajdują się relacje z ich działań, spotkań, historie Sprawiedliwych. Strona, ze względu na międzynarodowy charakter projektu, jest w wersji anglojęzycznej. Projekt pt. Righteous among us jest przygotowywany został wspólnie z Domem Anny Frank w Berlinie oraz z Youth Meeting Center Beit Ben Yehuda i Action Reconciliation Service for Peace z Izraela.
Nie wszyscy możemy osobiście spotkać Sprawiedliwych wśród Narodów Świata – z myślą o tym, z inicjatywy amerykańskiej Fundacji Righteous Among Nations powstał projekt pt. Cechy, które zwyciężają przeszkody. Dzięki zaangażowaniu Ambasady Stanów Zjednoczonych w Polsce opublikowany został zestaw materiałów dla nauczycieli i uczniów, które prezentują sylwetki osób ratujących Żydów, wprowadzają w kontekst historyczny, skłaniają do głębszej refleksji - pomagają w uczeniu właściwych zachowań i postaw, pokazują, że prawdziwa walka o zachowanie ludzkiej godności nie zna i nie powinna znać żadnych ograniczeń. Na naszych stronach możecie znaleźć te materiały i dodatkowe wskazówki, jak wykorzystać je w pracy z uczniami.
Dzięki tym wszystkim działaniom, prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz naszych partnerów, zetknęliśmy się z wieloma wspaniałymi nauczycieli. Osoby te od lat z ogromny przekonaniem, zaangażowaniem i pasją, często na przekór różnym przeciwnościom, walczą z ksenofobią, rasizmem, nietolerancją, ucząc o Holokauście. Z myślą o nich i dla zachęty innych, wspólnie ze Stowarzyszeniem Dzieci Holokaustu organizujemy konkurs im. Ireny Sendlerowej. Na naszej stronie internetowej znajdują się informacje o konkursie i sylwetki laureatów.
Wiele się dzieje, aby o Sprawiedliwych pamiętać. Ale wciąż jest jeszcze dużo zrobienia - musimy nadrobić zaległy czas, kiedy o Sprawiedliwych nie mówiło się w ogóle. Zapraszamy do działania i zachęcamy aby się wzajemnie w tym wspierać. Niech ta strona internetowa stanie się miejscem wymiany informacji, opisem różnych inicjatyw i działań. Inspiracją do dalszej pracy.
Przeczytaj o programie: „Nagroda im. Ireny Sendlerowej”