I. Komunikacja i współdziałanie

Inicjatywą Samorządu Uczniowskiego Zespołu Szkół w Gołąbkach koło Łukowa było zorganizowanie spotkań uczniów tej szkoły z wychowankami Domu Pomocy Społecznej w Ryżkach oraz uczniami z Zespołu Szkół Specjalnych w Łukowie. Z pewnością były one pomocne w przełamywaniu barier, które tkwią w wielu z nas.

Czy w szkole warto korzystać z nowych technologii – zastanawiali się uczniowie i uczennice Gimnazjum nr 1 w Sosnowcu. Ochotnicy przedstawili w formie kilkuminutowych prezentacji ilustrowanych slajdami, do czego mogą się przydać m.in. mapy internetowe, narzędzia do tworzenia awatarów czy edukacyjnych filmów. 

Samorząd uczniowski Zespołu Szkół w Wojkowicach od 2004 roku rozwija projekt mediacji rówieśniczych. To skuteczny sposób na zmniejszenie liczby konfliktów, ograniczenie przemocy i przyjazną atmosferę w szkole. 

Uczniowie z Gimnazjum w Strumieniu w ramach kursu internetowego Liderzy samorządów uczniowskich zrealizowali projekt promujący kulturę języka, a także nieużywanie alkoholu i papierosów.

Wasz park miejski jest źle oświetlony? Oburzają was wysypiska śmieci w okolicznym lesie? To przykładowe tematy projektów, którymi możecie się zająć.