Przedstawiamy 7 minilekcji obywatelskich, czyli siedem krótkich prezentacji multimedialnych. Slajdy można wyświetlać na YouTube lub prezentować jak plansze na ekranie komputera za pomocą programu Adobe Acrobat Raeader​.​ Minilekcje zostały tak pomyślane, aby wesprzeć nauczycieli w pracy na lekcji wiedzy o społeczeństwie w liceum ogólnokształcącym i technikum. Na początek przygotowaliśmy minilekcję „W świecie politycznych idei”​, na kolejne trzeba będzie chwilę poczekać. Wszystkie opracowane zostały do działu Państwo.

 

ZAREJESTRUJ SIĘ A OTRZYMASZ:

  • informacje o minilekcjach obywatelskich i innych nowościach w serwisie
  • informacje o nowościach wydawniczych.
Wypełnij formularz

Każdy z was jest twórcą zajęć, my pragniemy tylko dostarczyć wam materiałów, które pomogą przygotować i przeprowadzić ciekawe zajęcia. Minilekcje obywatelskie są przeznaczone głównie dla tych, którzy na co dzień pracują z Przewodnikiem obywatelskim, ale mogą być z powodzeniem wykorzystywane do pracy z innymi podręcznikami. Z minilekcjami można zrobić praktycznie wszystko – dowolnie łączyć z innymi materiałami, stosować na początku lub na końcu zajęć, bądź wybierać z nich tylko te elementy, które urozmaicą pracę z uczniami. Co ważne, można wyświetlać je również w całości jako materiał powtórzeniowy. Zawarte w nich pytania można potraktować jako pytania dla uczniów lub tematy pracy domowej. Każda minilekcja uzupełniona została dodatkowo materiałem dla nauczyciela, w którym znajdą się przykładowe pytania i propozycje aktywności uczniowskich, słowniczek pojęć, kalendarium i biogramy ważnych postaci.

Na przeprowadzenie minilekcji obywatelskiej nie potrzeba 45 minut. Sposób wykorzystania zaproponowanego materiału zależy oczywiście tylko od was. Pozwoli to nie tylko na wizualizację procesu dydaktycznego i uatrakcyjnienie lekcji WOS-u, ale pomoże też w aktywizowaniu uczniów i rozbudzaniu zainteresowań przedmiotem. Zachęcamy do wykorzystania materiałów zamieszczonych na stronie internetowej „WOS do liceum i technikum” oraz publikacji i pomocy dydaktycznych Centrum Edukacji Obywatelskiej.

 

7 MINILEKCJI OBYWATELSKICH

1. W ŚWIECIE POLITYCZNYCH IDEI

Materiały dla nauczyciela i ucznia  

 Slajdy (1-40) 


2. WYBIERAMY NASZYCH PRZEDSTAWICIELI

Materiały dla nauczyciela i ucznia  

 Slajdy (1-44) 


3. JAK DZIAŁA POLSKI SEJM?

Materiały dla nauczyciela i ucznia  

 Slajdy (1-43)